Prominent & Leading Wholesale Distributor from Lucknow, we offer orient 120 watt led street light, high mast lighting pole, havells 45w led street light without sensor, havells 70w led street light, bajaj 120 watt led street light and led street light supplier in uttar pradesh.
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISI |
| Sensor | No |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Height | 16 M |
| Usage/Application | Outdoor |
| Body Material | Aluminium |
| Shape | Octagonal |
| Material | GI |
| IP Rating | IP65 |
Reckoned amid one of the credible market names, we are willingly engaged in offering to our patrons LED Street Light.
₹ 1400 / Number Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Wattage | 45 W |
| Certification | ISI |
| Input Voltage | 220 V |
| IP Rating | IP66 |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Number
Alfa India Trading Company has made a well-recognized name as a Manufacturer and Trader of Street Solar Light, LED Floodlight, LED Street Light and LED Panel Lights.
₹ 1890 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Certification | ISI |
| Lamp Life (Hours) | 12 Hr |
| IP Rating | IP66 |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 120W |
| Material | Metal |
| Certification | ISI |
| Input Voltage | 220 V |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3400 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP55 |
| Lighting Type | Incandescent |
| Lighting Color | Warm White |
| Certification | RoHS |
| Sensor | No |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP55 |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | No |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP55 |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | CE |
| Sensor | Yes |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP55 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | CE |
| Sensor | Yes |
₹ 3300 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
₹ 3300 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Certification | ISI |
| Lighting Color | Pure White |
| Sensor | Yes |
| IP Rating | IP66 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Alfa India Trading Company has made a well-recognized name as a Manufacturer and Trader of Street Solar Light, LED Floodlight, LED Street Light and LED Panel Lights.
₹ 2390 / unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Certification | ISI |
| Input Voltage | 220 V |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 100 unit
Alfa India Trading Company has made a well-recognized name as a Manufacturer and Trader of Street Solar Light, LED Floodlight, LED Street Light and LED Panel Lights.
₹ 1660 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISI |
| Sensor | No |
Minimum order quantity: 1 Piece
Alfa India Trading Company has made a well-recognized name as a Manufacturer and Trader of Street Solar Light, LED Floodlight, LED Street Light and LED Panel Lights.
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISI |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP66 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Return Applicable | 4-7 Days |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2580 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Frequency | 50 Hz |
| Return Applicable | 1-3 Days |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1090 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Certification | ISI |
| Lighting Color | Pure White |
| Sensor | No |
| Input Voltage | 45 W |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | LED Street Light Without Sensor |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2550 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Certification | ISI |
| Input Voltage | 120 V |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 100 Unit
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Wattage | 45 W |
| Certification | ISI |
| Input Voltage | 45Watt. |
| Model Name/Number | Philips- 45Watt. |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Type | Street Light |
| Brand | ALFA |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Street, Highway |
| Power Source | Solar |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2190 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| Light Source | LED |
| Series | Endura |
| Color Temperature | 3000 K |
| Input Voltage | 220–240 V |
| IP Rating | IP65 |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Mild Steel |
| Total Weight | 2 kg |
| Power | Electric |
| Brand | Orient |
₹ 4350 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | Orient Sigma Light 200W |
| Warranty | 5 years |
Alfa India Trading Company has made a well-recognized name as a Manufacturer and Trader of Street Solar Light, LED Floodlight, LED Street Light and LED Panel Lights.
₹ 3250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20 W |
| Power Rating | 50 Watt |
| Light Output | 600 lm |
| IP Rating | IP66 |
| Weight | 35 |
| Light Color | Grey |
| Material | Mild Steel |
| No of LED | 20 Inside the Panel |
| Brand name | Usha |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr. ANURAG (MANAGER)
Alfa India Trading Company
G-604 Shaba complex, Shaba Complex Near khurram. nager Police Chuki
Lucknow - 226022, Uttar Pradesh, India